Uygulamalarınızı Buluta Nasıl Taşırsınız?

Uygulamalarınızı Buluta Nasıl Taşırsınız?

Uygulamalarınızı Bulut’a nasıl taşıyacağınızı anlatacağımız seminerimize davetlisiniz… Bu seminerde, bulut teknolojilerinden, kurumların bulut stratejilerinden, mevcut ve devam eden projelerinden bilgiler paylaşacağız. Bunun yanında Amazon ve RedHat danışmanları bize platformlarını, sundukları ürün ve hizmetleri anlatacaklar. Bulut teknolojilerine ilgi duyuyorsanız katılmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

TARİH : 25 Nisan 2017 Salı
SAAT : 12:30 – 17:00
YER : İTÜ Ayazağa Kampüsü ARI-3 Binası
Teknokent Konferans Salonu
34467 Maslak, İstanbul

Harita ile aç

Ajanda

 • 12:30 Kayıt & Sandviç/İçecek İkramı
 • 13:00 Eteration – Dr. Naci Dai – Chief Scientist and Founding Partner
 • 13:30 Garanti Teknoloji – Dr. Aydın Akyol – Enterprise Solution Architect
 • 14:00 Amazon – Halil Bahadır – AWS Solution Architect
 • 14:45 Kahve Arası
 • 15:15 BSH – Kıvanç Sahici – IT Head of Section
 • 15:35 BSH – Ufuk Emre Fakıoğlu – IT Head of Section
 • 16:00 Red Hat – Ali Rıza Soğukpınar – Cloud Success Architect
 • 17:00 Çekiliş

Eteration – Dr. Naci Dai – Chief Scientist and Founding Partner

Servislerin Evrimi: Mikroservisler, API ve Bulut

Giderek büyüyen uygulamaların bakımı ve geliştirilmesi fazlası ile kaynaklarımızı tüketen, bizleri yavaşlatan ve maliyetleri uçuran ortak bir uğraşımız. Uygulamalarımızı bileşenlere ayırarak bunlar ile başa çıkmaya çalışıyoruz. Mikroservis paradigması ile servise dayalı çözüm mimarisi bağımsız ve farklı teknolojileri bir araya getirerek, büyük ölçeklerde, hata kaldırabilen ve çok kısa sürede hayata geçirebilecek çözümler sunuyor. Mikroservisler ve onlar ile birlikte mimarimize giren Bulut, API, Container kavramları, Cloud-Native Java yeni ve popüler konular; Servisi mikroservis yapan nedir? Monolitik uygulamalardan servise dayalı yapıya nasıl geçilir? Bu küçük servisler nasıl tasarlanır, yazılır, devreye alınır? Yazılım, analiz, test ve operasyon iletişim ve işbirliği nasıl değişir? Var olan uygulamalar nasıl dönüştürülür? Bu konuların kısa ve pratik cevaplarını bu seminerde bulabileceksiniz.

Garanti Teknoloji – Dr. Aydın Akyol – Enterprise Solution Architect

Garanti Teknoloji’de Bulut Çalışmaları

Amazon – Halil Bahadır, AWS Çözüm Mimari

DevOps@AWS: Full Stack Environment and Application Release Automation

How AWS DevOps Services help the customers to release their applications in a full stack environment within an automated way. We will be covering CI/CD processes both Application and Infrastructure perspective using AWS Devops Services and Partner solutions.

BSH – Kıvanç Sahici – IT Head of Section

Mulesoft’un iPaaS component’i olan Anypoint Platform’un Getirdikleri ve Entegrasyonlar

Anypoint Runtime Manager, Anypoint API Manager, Anypoint Analytics, Anypoint MQ, Anypoint Exchange

BSH – Ufuk Emre Fakıoğlu – IT Head of Section

BSH Test Automation Practice

BusinessCase, Design, Orchestration

Red Hat – Ali Rıza Soğukpınar – Cloud Success Architect

Implementing Hybrid Cloud using Open Source Technologies

What is Hybrid Cloud? What are the considerations to implement cloud environment for Enterprise use? During this talk we will be reviewing Open Source Cloud Technologies and approaches for successful cloud solutions.


 • Yerimiz sınırlı olduğundan kayıt yaptırmanızı önemle rica ederiz.
 • Seminerimizin sonunda yapacağımız çekiliş ile bizi sabırla dinleyip kalan davetlilerimiz arasından 5 kişiye ücretsiz Building Microservices eğitimimiz hediye edilecektir.

LCV: Zeynep Akgüzel

zeynep.akguzel@eteration.com

0212 328 08 25

Özdilek’te Java Eğitimi tamamlandı.

Türkiye’nin önde gelen firmalarından Özdilek Holding ve yazılım firması Eteration işbirliği ile genç yazılımcıların kendilerini geliştirmeleri için Bursa Özdilek Holding Merkezi’nde düzenlenen Java Okulu projesi başarıyla tamamlandı.

8-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında ücretsiz olarak düzenlenen eğitim sonrası tüm kursiyerler sertifikalarını teslim aldı.

Özdilek Holding, genç yeteneklerin gelişmelerine katkıda bulunmaya devam ediyor. Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere 96 farklı üniversiten eğitim programına başvuru yapan 345 aday arasından seçilen 22 aday, 8-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında java / javaee ile uygulama geliştirme, modern web teknolojileri ve mobil teknoloji konularında Eteration’ın tecrübeli eğitim kadrosu ile eğitimlerini tamamladı. Her gün 10.00 – 16.00 saatleri arasında yapılan eğitim sonunda devamsızlığı olmayan ve eğitimi başarı ile tamamlayan öğrencilere katılım sertifikaları verildi.

ozdilek--yeni

 

 

Özdilek Java Okulu

Java okulu nedir?

Genç yazılımcıların kendilerini geliştirmelerine, Eteration/Özdilek ailelerine katılabilmelerine ya da staj yapabilmelerine fırsat tanıyabilmek için Bursa’da bir Java kod okulu düzenliyoruz. Eğitimde Java, JavaEE, Web ve mobil uygulama geliştirme konularına değinilecek ve örnek projeler yapılacaktır. Eğitime katılım tamamen ücretsiz olacaktır. Gelen tüm başvurular değerlendirilecek, eğitimden en çok fayda sağlayabileceğine inandığımız kişilere öncelik tanıyacağız ve olumlu/olumsuz herkese cevap döneceğiz.

Başvurularınızı aşağıdaki link üzerinden yapabilirsiniz:

Özdilek Java okuluna başvuru formu

Kimler başvurabilir?

Yazılım ile ilgisi olan herkes başvurabilir. Mühendis olma şartımız yok. Yazılım konusunda iş deneyimi de aramıyoruz. Eğitimleri, konuları bilmediğiniz varsayımı üzerinden veriyoruz.  Önemli olan yazılım ile ilginiz olduğunu, bu işi yapabileceğinizi, sevdiğinizi ve hedeflerinizin olduğu konusunda bizi ikna etmeniz.

Eğitim hangi tarihlerde yapılacaktır?

Eğitim 8-19 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır. Eğitim sabah 10:00 da başlayıp 16:00 da sona erecektir.

Eğitmenler kimlerdir?

Eteration’ın tecrübeli eğitim kadrosundaki kişiler eğitimleri vermektedir. Tek bir eğitmen değil, konularına göre farklı eğitmenlerin ders verme durumu olabilmektedir. Eğitmen kadromuz aynı zamanda projelerde de çalışan kişilerden oluşmaktadır. Bu nedenle 2 hafta boyunca sadece eğitim almakla kalmayıp, eğitmenlerin tercübelerinden de faydalanmış olacaksınız. Ayrıca Özdilek BT Müdürlüğü yazılım ekibi de eğitmenlerimize asistanlık yapacaktır.

Eğitim dili nedir?

Eğitimin dili Türkçe’dir.

Eğitimde hangi konular olacak?

 • Yazılım Hayat Döngüsü ve Ekip olarak Geliştirme Teknikleri
 • Java / JavaEE ile uygulama geliştirme
 • Modern WEB Teknolojileri
 • Mobil Teknolojiler

Eğitimin akışı nasıl olacak?

Eğitim konu anlatımı ardından uygulama şeklinde olacaktır. Bazı uygulamaları eğitmen ile birlikte yaparken bazıları da size ödev olarak verilecektir. Ödevleri zamanında yapmanız ve teslim etmeniz oldukça önemlidir.  Kurs sonunda seçilenlerden olmak istiyorsanız, kendinizi göstermeniz gerekmektedir ve bunun da yolu dersler sırasında aktif olmak, katılımcı olmak ve ödevleri yapmaktan geçmektedir.  Ayrıca günümüzde her şirketin işe alım kurallarının başında takım çalışmasına yatkınlık da gelmektedir. Bu nedenle biz de çalışmalarımız boyunca katılımcıları gruplara ayırmakta ve kişilerin grup içindeki davranışlarını da incelemekteyiz. Grup ile uyumlu çalışabilmek de seçilebilmek için önemli bir etkendir.

Eğitim ücretli mi?

Eğitim ücretli değildir.

Eğitim nerede olacak?

Eğitim Bursa Özdilek Holding Merkez binasında olacaktır ( Yeni Yalova Yolu 4. Km.16210 Osmangazi / BURSA). Salonda çay, kahve ve çeşitli atıştırmalıklar bulunacaktır. Ayrıca katılımcılar öğle yemeklerini Özdilek yemekhanesinde yiyebileceklerdir.

Bilgisayar gerekli mi?

Evet bilgisayarınız ile birlikte gelmeniz gerekmektedir. Eğitimin çoğu kısmında bilgisayar çalışması yapacaksınız. Ekip çalışması olduğunda ekipte bir adet bilgisayar olması yeterli olabiliyor ancak bireysel çalışmanız gereken durumlar için  bilgisayar gereklidir. Bu nedenle taşınabilir bilgisayarınızı yanınızda getirmelisiniz.

Eğitim sonunda sertifika veriyor musunuz?

Devamsızlığı olmayan ve eğitimi başarı ile tamamlayanlara Eteration ve Özdilek logoları yer alan katılım sertifikası verilecektir. CV’nizde böyle bir eğitimin yer alması size önemli bir artı sağlayacaktır.

Eğitim sonrasındaki süreç nasıl işleyecek?

Derslerin verilmesine katkısı olan herkesin katılımcıları değerlendirmesini isteyeceğiz. Adaylar teknolojiyi kullanabilme, öğrenme hızı, teknoloji bilgisi, istek seviyesi, ekip çalışmasına yatkınlığı gibi bir çok kritere göre değerlendirilecek. Değerlendirmeler sonucunda önce çıkan adaylar görüşmeye çağrılacak. Görüşmesi olumlu geçenlerin işe alınma durumu olabilir. Java okulundan işe alım garantisi vermiyoruz, hiç kimsenin işe alınmaması olabileceği gibi birkaç kişinin alınması da olabilir.

Yukarıda yazılı açıklamalar dışında farklı bir soru sorma ihtiyacınız olursa ozdilekjavaokulu@eteration.com adresine mail gönderebilirsiniz.

18 Mart 2016 SpringBoot & Docker&MobilePerformance seminerimiz tamamlandı

18 Mart 2016 tarihinde İTÜ ARI-3 Teknokent konferans salonunda düzenlediğimiz etkinlik oldukça başarılı geçti. Etkinlikle Naci Dai’den MicroServices,  SpringBoot ve Docker platformunu, Garanti Teknoloji’den Elif Boncuk’tan ise Mobile Performans konularını dinledik. Tüm katılımcılara gösterdikleri ilgi için teşekkür ederiz.

Gelecekteki seminerlerimizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 

5 7 9 11 (2) 11 033 41 42 44

Eteration Java Okulu

Java kod okulu nedir?

Genç yazılımcıların kendilerini geliştirmelerine, Eteration ailesine katılabilmelerine ya da staj yapabilmelerine fırsat tanıyabilmek için 4 yıldır Java Okulu (Bootcamp) etkinliğimizi düzenliyoruz. 2017 yılı yaz başlangıcında da bu etkinliğimizi tekrarlayacağız.  Etkinliğe katılmak istiyorsanız  başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Neden bu etkinliğe katılmak istediğinizi, sizin için önemini, hedeflerinizi, planlarınızı formda detaylı ve gerçekçi anlatmanız seçilmeniz için önemli bir etkendir.

Gelen tüm başvuruları değerlendireceğiz, eğitimden en çok fayda sağlayabileceğine inandığımız kişilere öncelik tanıyacağız ve olumlu/olumsuz herkese cevap döneceğiz.

Kimler başvurabilir?

Yazılım ile ilgisi olan, daha önce en az bir dil kullanarak yazılım geliştirmiş,  eğitimin verileceği tarihlerde mezun ya da mezun olmaya yakın durumdaki herkes başvurabilir. Mühendis olma şartımız yok. Yazılım konusunda iş deneyimi aramıyoruz. Java ve JavaScript bilmeniz bir avantaj olacaktır ancak bilmiyorsanız da kurs sırasında biraz daha fazla çaba sarfederek öğrenmeniz de mümkündür.  Önemli olan yazılım ile ilginiz olduğunu, bu işi yapabileceğinizi, sevdiğinizi ve hedeflerinizin olduğu konusunda bizi ikna edebilmeniz.

Eğitim hangi tarihlerde yapılacaktır?

Eğitim 2 hafta sürmektedir. Başlangıç ve bitiş tarihleri dönemine göre değişmekle beraber, hafta içi öğleden sonra yapılmaktadır. 2017 yılı içerisinde 3-14 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır.

Eğitmenler kimlerdir?

Eteration’ın tecrübeli eğitim kadrosundaki kişiler eğitimleri vermektedir. Tek bir eğitmen değil, konularına göre farklı eğitmenlerin ders verme durumu olabilmektedir. Eğitmen kadromuz aynı zamanda projelerde de çalışan kişilerden oluşmaktadır. Bu nedenle 2 hafta boyunca sadece eğitim almakla kalmayıp, eğitmenlerin tercübelerinden de faydalanmış olacaksınız. Eğitmenlerimizin listesine http://academy.eteration.com/instructors adresinden ulaşabilirsiniz.

Eğitimde hangi konular olacak?

 • Yazılım Hayat Döngüsü ve Ekip olarak Geliştirme Teknikleri
 • Java ile Nesne Yönelimli Programlama
 • JavaScript ve Modern WEB Teknolojileri
 • Spring Framework

Eğitim düzeni nasıl olacak?

Eğitim konu anlatımı ardından uygulama şeklinde olacaktır. Bazı uygulamaları eğitmen ile birlikte yaparken bazıları da size ödev olarak verilecektir. Ödevler bireysel ya da grup ödevi olabilmektedir. Ödevleri zamanında yapmanız ve teslim etmeniz oldukça önemlidir.  Kurs sonunda seçilenlerden olmak istiyorsanız, kendinizi göstermeniz gerekmektedir ve bunun da yolu dersler sırasında aktif olmak, katılımcı olmak ve ödevleri yapmaktan geçmektedir.  Ayrıca günümüzde her şirketin işe alım kurallarının başında takım çalışmasına yatkınlık da gelmektedir. Bu nedenle biz de çalışmalarımız boyunca katılımcıları gruplara ayırmakta ve kişilerin grup içindeki davranışlarını da incelemekteyiz. Grup ile uyumlu çalışabilmek de seçilebilmek için önemli bir etkendir.

Eğitim ücretli mi?

Eğitim ücretli değildir.

Eğitim nerede olacak?

Eğitim İTÜ Ayazağa kampüsü, Teknokent binalarında olacaktır. Genelde ARI-3 binasını kullanmaktayız ancak salon durumuna göre ARI-2 ve ARI-6 da da eğitimlerimiz olabilmektedir. Beşiktaş yönünden minibüs, otobüs ile taksim yönünden ise metro ile ulaşabilirsiniz. Metro durağı ARI-3 binasına 15 dakika yürüme mesafesinde olup, otobüs ya da minibüs ile gelme durumunda da İstinye Park durağında inmeniz yeterlidir.

Bilgisayar gerekli mi?

Eğitimin çoğu kısmında bilgisayar çalışması yapacaksınız. Ekip çalışması olduğunda ekipte bir adet bilgisayar olması yeterli olabiliyor. Ancak bireysel çalışmanız gereken durumlar için  bilgisayar gerekli. Bu nedenle taşınabilir bilgisayarınız varsa yanınızda getirmenizi rica ediyoruz. Bilgisayarı olmayanlara eğitim süresince biz bilgisayar sağlayabiliriz.

Eğitim sonunda sertifika veriyor musunuz?

Devamsızlığı olmayan ve eğitimi başarı ile tamamlayanlara katılım sertifikası verilecektir. CV’nizde bizden böyle bir eğitime katılmış olmak oldukça önemli bir madde olacaktır.

Halen sorum var ne yapabilirim?

bootcamp@eteration.com adresine mail atabilirsin.

Geçen yıllardaki katılımcılar eğitim hakkında neler dediler?

Bootcamp’ın size kattıkları hakkında görüşlerinizi yazar mısınız?

 • Bootcamp benim için Java adına bir dönüm noktası oldu diyebilirim. Çünkü 2. sınıfta bootcamp’e seçildim ve Java’nın okul dışındaki kurumsal yüzüyle tanışabilme fırsatı buldum. Bu benim ilerleyen yıllarda kariyerime tam anlamıyla olumlu bir dönüş oldu. Hem Java’ya nasıl başlayabilirim sorusuna cevap buldum hemde bootcamp’te gerçekleştirdiğimiz proje ile -biraz daha üzerinde durursanız CV’lik bir proje- gerçek manada ilk Java projemi gerçekleştirmiş oldum. Tabi bu işin teknik kısmı işin bir de network kısmı var. Gerek hocalar gerekse ekip arkadaşlarınız muhakkak karşınıza tekrar çıkıyor. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eteration Bootcamp temel olarak bilgisayar dünyasına ilgi duyan ve kendi çabalarıyla doğru ya da yanlış bir şekilde bilgi edinmeye çalışan kişiler için doğru yolu göstermesi bakımından önemli ve başarılıdır. Bilgilerinizi tazeleyebildiğiniz bir ortam sunuluyor ve yeni konular hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Birçok konuda yeni fikirler edinip bakış açınızı geliştirebiliyorsunuz, başarı göstermenizi sağlayan güzel bir geliştirme ortamına sahip olan Eteration’da uzmanlar eşliğinde kendinizi bir adım öne taşıyabilirsiniz.  İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Bootcamp ile birçok Java teknolojisini öğrenme fırsatı buldum. Bunun yanında adını ilk defa orada duyduğum teknolojiler bizi büyük değer kattı. Şuan bunlar üzerinde kendimi geliştirmekteyim. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Bootcamp kurumsal projeler hakkında iş hayatına yeni atılacak kişilere çok yararlı olabilecek bilgiler verdi. Bootcamp süresi boyunca kazandığım deneyim özgeçmişimde yeni mezun adaylara göre bir adım önde olmamı sağladı. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Spring ve spring boot derinliklerine ilerledik. Bunun yanında Angular JS ile Spring boot entegrasyonu nasıl yapılır öğrendik. Artık Spring teknolojisini daha detaylı ve bilinmeyen yolculuğa ilerleyeceğim. Mahmut SAVUR-2016
 • Gerçek anlamda projelerin nasıl yapıldığını görmemi sağladı.Kurumsal yazılım nasıl geliştirilir,hangi teknolojiler nasıl kullanılır bu konularda çok eğitici oldu.Kendimi geliştirmem gereken teknolojileri öğrendim. Aynı zamanda kod yazma prensiplerine dair de bilmediğim bilgiler edindim. Merve GÜRBÜZ-2016
 • Bilmediğim teknolojileri öğrenmeme teşvik etti.Ve bu teknolojilere giriş yapmam açısından oldukça başarılı oldu.Ayrıca yeni bir teknolojiyi öğrenirken paralelinde bu teknolojiyi kullanarak bir proje gerçekleştirmemiz de oldukça faydalı oldu.Ve takım çalışması yaparak projelerimizi ortaya koymamız da gayet keyifliydi. Melahat MİNDİVANLİ-2016
 • Adını hep duyduğum ama gözümde büyütüp öğrenmeyi ertelediğim teknolojiler konusunda önyargımı kırdı ve güzel bir temel ile giriş yapmamı sağladı. Profesyonel anlamda bir proje nasıl geliştirilir, takım çalışması nasıl yapılır’ı kavramama çok büyük katkı sağladı. Dilvin Şeyma ARVAS-2016
 • Bootcamp öncelikle bana kurumsal olarak bir şirkette projelerin nasıl ilerlediğini,  nasıl bir akış içerisinde hangi süreçlerden geçtiği konusunda fikir sahibi olmamı sağladı. Dicle AKTAŞ-2016
 • Benim için referans rehberi gibiydi. Profesyonel dünyada işler nasıl yürüyor yakından görme fırsatı buldum. Teknolojilerin koordinasyonu ve mimarisi konusunda ufkumu açtı diyebilirim. RIDVAN YAZICI-2016
 • İş hayatının ufak bir infosunu göstererek beni bir adım önce geçirdi ve java hakkında olan ufkumu genişletti. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Scrum ve agile tekniklerin gerçekten başarılı olduğunu öğrendim. Çok katmanlı mimari hakkında fikir sahibi oldum. Spring Boot’u sevdim. Clean code kavramının efsane olmadığını öğrenmiş oldum. Hybrid uygulamalara artık mesafeli bakmıyorum. İsmini vermek istemeyen katılımcı…

Eğitim içerikleri hakkında görüşlerinizi yazabilir misiniz?

 • Eğer ki Java meraklısıysanız kesinlikle katılmanız gereken bir eğitim. Çünkü Java üzerine gerçekten -kurumsal açıdan- çok önemli konulara değiniliyor. Zaten eğitim sonunda CV’lik bir proje meydana çıkıyor. (Tabi üzerinde biraz daha durmanız gerek) Özetle şöyle diyebilirim Java konusunda gerçekten ufkunuz açılıyor. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Günümüz dünyasının teknolojisi geliştirilirken hangi programlama dili ve hangi teknolojik platformlar kullanılıyorsa belli başlı olanları tanıtıldı ve örneklendirildi. Birçok önde gelen yazılımlar hakkında örnekler verilip çalışmalarımızda nasıl kullanılabileceğimize dair bilgiler verildi. Bu bakımdan, az bilgi sahibi olmanıza rağmen uzmanlar tarafından destekleniyor ve doğru ve işe yarar bilgi ile kendinizi geliştirebiliyorsunuz. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eğitim içerikleri sadece bir teknolojiye bağlı değildi. Java Teknolojileri, Android, Angular ve Agile gibi büyük bir alanı kapsıyordu.Bu içerik zenginliğinin büyük faydası oldu. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eğitimlerde kullanılan sunumlar iyi hazırlanmıştı.Konular günceldi.Birçok yeni teknolojiyle tanışıp projemizde kullanma fırsatı bulduk.Örnekler yapılması da iyiydi böylece daha iyi öğrendik. Merve GÜRBÜZ-2016
 • Eğitim içerikleri merak ettiğim ancak henüz bilgi sahibi olmadığım konulardı.Bu sebeple başlamak açısından faydalı oldu.Farklı konularda eğitim içeriğinin olması da bizlere farklı bilgiler ve tecrübeler kattı. Melahat MİNDİVANLİ-2016
 • Eğitim içerikleri en güncel, en popüler teknolojiler üzerine seçilmişti. Bu da mezuniyet sonrası kariyerimize nereden başlamamız gerektiğine dair ipuçları verdi. Gösterilen bir çok teknoloji arasından karşılaştırma yapıp kendimize en uygununu seçmemize olanak sağladı. Eğitimler sayesinde kendi statümdeki insanlardan farkındalık adına bir adım daha önde olduğumu düşünüyorum. Dilvin Şeyma ARVAS – 2016
 • Egitim cok basariliydi. Egitmenler cok bilgili ve cok ilgililer. Surenin yeterli oldugunu dusunuyorum. Ancak hep birlikte ortak bir proje gelistirilebilmesi daha verimli olabilirdi. Yelda ARSLAN-2016
 • “Eğitim günümüzün son teknolojilerini içeren içeriklerle doluydu.Kurumsal yazılım hayat döngüsü ,proje rolleri, proje bileşenleri, ekip olarak proje geliştirme teknikleri, analiz teknikleri ,Agile metodolojiler ve Scrum tekniği, OO Programming, Maven, GIT, Spring Data, Spring Rest, JavaScript, JavaScript MVC Temiz Kod Eğitimi  tüm bu konularda bilgi sahibi olduk.Kurumda kullandıkları teknoloji bize de aynen aktarıldı.”  Dicle AKTAŞ-2016
 • Eğitim içeriği gerçekten çok yoğun olmasına rağmen en temel şeylerin bu kadar irdelenmesi bilgileri sağlam temellere oturtmamı sağladı. Rıdvan YAZICI-2016
 • Egitim icerigi, oldukca yeterliydi Spring ve Ajax ve Javascript konularini cok sevdim.Anlatilan konular kurumsal bir java projesinde cok daha rahat cozumler uretmemizi saglayan teknolojilerdi. Cansu KARACA-2016
 • Eğitim içeriklerinin tamamen işlenmesi çok uzun bir süre alacağından bu içeriklerin her birinden temel konular anlatıldı. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eğitimde genel olarak java ve haricen angular, bootstrap, android gibi farklı alanlara göz attık ve bunları hiç bilmeyen yada temel seviyede olanlar için fayda sağladığını düşünüyorum. İsmini vermek istemeyen katılımcı…

Eğitmenler hakkında görüşlerinizi yazabilir misiniz?

 • Eğitmenlerimiz Başta Esma Meral olmak üzere çok başarılı bir anlatım sergilediler ve ayrıca her öğrenci ile ayrı ilgilenerek projede geri kalmaması için yardımda bulundular. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Hepsi bize yardimci oldular projemizi gelistirirken ve teknolojileri öğrenirken bize sorduğumuzdan fazlasını öğrettiler. Onlara bir kez daha tesekkur ediyorum. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eğitmenler Java konusunda tartışılmaz kişiler. Hatta bizim bootcampte error aldığımızda orda geçen muhabbete şahit olmanızı isterdim. Hepsi Javaya hakim. Kesinlikle bilgilerinden faydalanın derim İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Onları Profesyonel olarak gayet başarılı, ileri seviyede bilgiye sahip ve yenilikçi buldum, eğitmen olarak samımı, sempatik ve yardım sever bir insanlar tanıdım. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eğitim populer olan teknolojileri anlatmaları ve teknoloji hakkında odevler verilmesi bizi öğrenmeye bir adım daha itiyordu. Gerçekten herkesin Bootcamp gelmelerini isterim. Mahmut SAVUR-2016
 • Eğitmenler gerçekten çok bilgililerdi. Hepsinin birden fazla uzmanlık alanı vardı diyebilirim.Derslerde ve proje yapım aşamasında çok yardımcı oldular.Sorduğumuz sorulara detaylı olarak cevap verdiler ve bizler anlayana kadar açıkladılar;çoğu zaman bizim göremediklerimizi görüp tavsiyelerde bulundular ve nasıl düşünmemiz gerektiğini öğrettiler. Merve GÜRBÜZ-2016
 • “Hepsi alanında uzman, olabilecek en iyi projelerde yer almış donanımlı insanlar. Onlardan aldığım eğitimlerle bu teknolojilere giriş yaptığım için çok şanslı hissediyorum kendimi.Suat Eker’in ilk günkü sıcaklığı ile ortama alışma süreci tahmin ettiğimden çok daha kısa sürdü.Erdem Seherler’in bilgi ve tecrübelerini dinleyip eksiklerimi görüp biraz da stres yapmışken,Murat Karakaş’ ın o samimi, yol gösterici, iyimser tavrı ile rahatladım.Kerem Baydogan’ın yaptığı geliştirmeleri sahiplenişi, eğlenerek anlatışı benim de zevkle dinlememi sağladı.Onur Karacalı’nın Spring Data eğitiminde geri kaldığım, anlamadığım noktalar yüzünden proje aşamasında zorlanacağımı düşünürken,Esma Meral’in de yardımlarıyla takıldığımız noktalardaki çözümler ile konuyu daha iyi kavramış oldum.” Dilvin Şeyma ARVAS-2016
 • Eğitmenlerin her biri eteration çalışanı olarak orada bulunmaktaydılar. Bootcamp eğitiminden sonra işe başlayıp kısa sürede iş ortamına adapte olan eğitmenler olduğu gibi yazılım dünyasına yılların vermiş olanlar da vardı.Her biri gayet sabırlı bir şekilde sorularımıza yanıt vererek bizi  yeni başlayacağımız kariyerimizde ne yapıp yapmayacağımız hakkında bilgilendirmeye çalıştılar. Dicle AKTAŞ-2016

Varsa eklemek istedikleriniz

 • Bizim yanımızda olan basta Esma hanımı ve diger hocalarımıza çok teşekkürlerimi bir borç bilirim. Saygılar Mahmut SAVUR-2016
 • Bootcamp benim için faydalı bir program oldu.Memnun kaldım.Ayrıca yazılımdaki farklı rollerin ve konuların değinilmiş olması bizlere geniş bir perspektiften bakmamıza sebep oldu.Yeti ve ilgilerimizi anlamamız konusunda da iyi oldu. Melahat MİNDİVANLİ-2016
 • Bu egitime katildigim ve profesyonel ekibinizi tanidigim icin cok mutluyum.Dolu dolu iki hafta oldu.egitimin suresi ve icerigi de cok yeterliydi.Yazilim gelistirmenin ozveri gerektirdiginin bilincinde ve takim calismasinin onemini bilen bir muhendis olarak gereken ozveri gosterildiginde egitimin hic bir katilimci icin yogun olmayacagina ve yapilan projelerin yetisecegine inaniyorum. Cansu KARACA-2016

2016 yılında yapılan Java Okuluna ait fotoğraflar

 

js.next() seminerimiz yoğun ilgi topladı

19 Şubat 2016 tarihinde İTÜ Arıteknokent işbirliği ile düzenlediğimiz js.next() seminerimize 170 civarında başvuru oldu.  Eteration yazılım uzmanlarından Batuhan Düzgün, Fatih Kaan Tuncer ve Onur Karacalı’nin konuşmacı olarak katıldığı seminerde son zamanların sıcak konularından olan ve 2016 yılından itibaren kod yazma yapımızı temelden etkileyecek yeni teknolojilerden ECMAScript2015, Webcomponents, ReactJS, Flux konuları anlatıldı.

Tüm katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.

Gelecekteki seminerlerimizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Yorulmayan mobil uygulamalar

Mart ayında birbirinden ilginç iki konu ile karşınızda olacağız. İlk olarak Naci Dai, mikroservis mimarisinin gerçekleştirimini ve Docker platformu üzerinde dağıtımının yapılmasını anlatacak.
Ardından Garanti Teknoloji’den Elif Boncuk, Android uygulamaların performans problemleri ve çözüm yöntemleri ile ilgili bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşacak.
Oturum detaylarını aşağıda bulabilirsiniz:

OTURUM 1: SpringBoot ile Mikroservis Mimarisi ve Docker Platformu- Naci Dai
13:30 – 15:00
Yazılımda değişmeyen tek şey değişim; Mikro servisler tasarımları ile değişimin en güvenli ve sürekli olarak yapılabilmesini odak noktası haline getiren mimari bir yaklaşımdır. Micro servisler ile ilk defa karşılaşanlar için containerlar aracılığı ile uygulamaların hayata geçirilmesi ve dağıtımı kavramı nerede ise eş anlamlı hale geldiler. Docker temelli uygulama dağıtım kavramı son dönemde yadsınamaz bir başarı hikayesi oldu.
Ancak, mikro servisler ve Docker birlikte olmak zorundalar mı? Mikro servisler bakış açısıyla Docker ne kadar önemli ve projelerde nasıl kullanılmalı? Bu seminerde sizler ile birlikte mikro servisler ve Docker’ı görecek ve bu sorulara yanıtlar arayacağız.

OTURUM 2: Android Uygulamalarında Performans Teknikleri – Elif Boncuk
15:30 – 17:00
Uygulama performansı, kullanıcılar için son derece önemli bir konudur. Bu sebeple geliştiriciler için de en önemli konuların başında gelmektedir. Dünya üzerindeki en ilgi çekici Android uygulamasına da sahip olsak, eğer yavaş cihazlarda düzgün çalışmıyor ve çok batarya tüketiyorsa, günün sonunda kullanıcılar uygulamayı sileceklerdir. Önemli olan görsellik ve performans arasındaki dengeyi kurmaktan geçmektedir.
Performans problemlerinin temel sebepleri ve performans profiling toolarının nasıl kullanılacağının anlatılacağı seminerde aşağıdaki başlıklar üzerinden ilerlenecektir:
• Rendering
• Compute
• Memory
• Battery

TARİH: 18 Mart 2016
SAAT: 13:30-17:00
YER :
İstanbul Teknik Üniversitesi, Ayazağa Kampüsü
ARI-3 Teknokent Konferans Salonu
Maslak-İstanbul
(İstinye Park karşısındaki bina)

Konuşmacılar
Dr. Naci Dai
Naci is the Chief Scientist and founder of eteration a.s. He is an object mentor and an educator. Naci is the founder of ObjectLearn and in 2000 wrote ObjectWeb Lomboz™, an Open Source Software for JavaEE development. He is an active contributor to open source, the ObjectWeb Consortium and the Eclipse Foundation.
Prior to eteration, Naci was with BEA Systems Inc. and The Object People as the Managing Director of Professional Services. With a strong foundation in Applied Engineering and Computational Physics, Naci received his Ph.D. from Carleton University, Ottawa, Canada. He is a member of the faculty at Sabanci University where he teaches object technologies, web development and distributed computing.
eteration is a member of the ObjectWeb Consortium and a member of the Eclispe Web Tools Platform Project (WTP), Project Management Committee. Naci is a member of the WTP PMC, representing ObjectWeb, and leads the Eclipse Java Standard Tools subproject. eteration is also a provider of tools, developer resources and server infrastructures to WTP project and contributes source training tools and courseware to the Eclipse Community Education Project (ECESIS)
Elif Boncuk
Elif Boncuk graduated from Hacettepe University Computer Engineering Department at 2011. Currently MBA student at Bahçeşehir University. Software Specialist at Garanti Technology. Working on mobile technologies especially on Android (since Eclair) more than 4 and half year since the mobile team formation in her current company. Took part in CepBank, every phase of CepSubesi, iGaranti and some other projects. Tech Enthusiast, Blogger, Photographer

Yeni Nesil Web Teknolojileri ile Yüzleşin

Sizleri günümüz web teknolojilerinin önde gelen konularından olan ECMAScript2015, Web Components, Polymer, Polyfills, ReactJS ve Flux dinlemeye davet ediyoruz.

Günümüz web programcılığında JavaScript dilinin önemi gitgide artmaktadır.  Web ile birlikte geliştirilen JavaScript dilini artık her yerde; modern tarayıcılarda, karmaşık web uygulamalarında, mobil uygulamalarda,  sunucu programlarında ve  nesnelerin interneti gibi gelişmekte olan platformlarda görmek mümkündür.

JavaScript 1997’de ECMAScript adıyla standartlaştı. 15 yıldır büyük değişiklik yapmayan ECMA organizasyonu 2015 yılı haziran ayında ECMAScript 6 sürümünü çıkardı. ECMAScript 2015 adıyla da anılan bu sürümde JavaScript yazılımcılarının hayatını kolaylaştıracak çok fazla sayıda yeni özellik bulunmaktadır. Bu özellikler arasında class-inheritance yapısı, iterator-generator desteği, yeni iterasyon mekanizmaları, modul yapısı, map/set yapıları, promise yapısı ilk başta akıla gelenler olarak sayılabilir.

Yazılımcılar günümüzdeki zengin içerikli web uygulaması isteklerine cevap verebilmek için yeni teknolojileri, yeni kütüphaneleri vs. kullanmak durumundadır. Kullanılan teknolojiler arttıkça oluşturulan web sayfalarının karmaşıklığı da artmaktadır. WebComponents ve Polimer teknolojileri ile yazılımcılar uygulamalarında kullanılmak üzere kendi bileşenlerini geliştirebilmektedir.

Web Components geliştirilmekte olan bir teknoloji olduğundan günümüzde bazı kütüphaneler “component” mantığını kendi yöntemlerince çözme yoluna gitmişlerdir. ReactJS bu kütüphanelerin başında gelmektedir.
Bir iskelet ya da kütüphane olmayan Flux ise temel amacı data akışını sağlamak olan Facebook’un React ile çalışırken kullandığı React’ı destekleyici bir mimari.

Tarih : 19 Şubat 2016 / 14:00 – 17:00
Yer : İstanbul Teknik Üniversitesi
Ayazağa Kampüsü ARI-3 Teknokent
Konferans Salonu
Maslak / İstanbul(İstinye Park karşısındaki bina)

Konuşmacılar

batuhan Batuhan Düzgün, Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden 2011 yılında mezun olmuştur. Eskisehir OsmanGazi Universitesi’nde Endüstri Mühendisligi Tezli Yuksek Lisansı programinda ogrenim yasantisina devam etmektedir. 4 yılı aşkındır özel sektörde iş tecrübesine sahiptir. İş hayatı boyunca Java ve Java Teknolojileri konusunda uzmanlaşmıştır. Kurumsal web projelerinde Yazılım Mühendisi olarak yer almıştır. Eteration A.Ş de yazılım geliştirme uzmanı olarak görev almaktadır.
fatih Fatih Kaan Tuncer Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun olmuştur. Şu anda Beykent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği programında Yüksek Lisansına devam etmektedir. Farklı programlama dillerine ilgisi olan Fatih’in esas olarak Java olmak üzere açık kaynak programlama dilleri üzerinde deneyimi vardır. Eteration A.Ş de yazılım geliştirme uzmanı olarak görev almaktadır.
onur Onur Karacalı Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2014 yılında mezun olmuştur. Üniversite boyunca ve sonrasında farklı firmalarda ve farklı sektörlerde çalışma fırsatı bulmuştur. Teknolojiyi ve özellikle yeni nesil uygulama çatılarını yakından takip etmekte ve elinden geldiğince bir parçası olmaya çalışmaktadır. Özellikle açık kaynaklı ve özgür yazılım projeleri ile uğraşmaktan keyif almaktadır. Eteration A.Ş. de yazılım geliştirme uzmanı olarak çalışmaktadır.

 

Google Material Design

Google geçtiğimiz aylarda Material Design adlı yeni temasını tanıttı. Bu yeni tema ile Google, bazı temel değişiklikler de katarak kullanıcı-uygulama etkileşimini daha da arttırıyor. Google’ın bu temayı geliştirirken temel amacı, uygulamalara maddesel bir görünüm kazandırmak, yani her sayfaya gerçek bir yüzey hissi kazandırmak oldu. Öncelikle Google ekibinin yola çıktığı bir kaç prensipten bahsedip sonra biraz teknik detaylara girelim.

1. “Material is the Metaphor” ile Google ekibi, kalem ve kağıttan aldığı ilhamdan yola çıkarak uygulamaya bir madde boyutu kazandırıp hareket hissini kullanıcıya hissettirmeyi,

2. “Tangible Surfaces” ile yüzeyleri ve kenarları belirginleştirip somut özellikleri ön plana çıkarmayı,

3. “Dimensional Affordances” ile boyutu ön plana çıkarmayı, boyut kavramını hissettiren ışığı, dolayısıyla gölgelendirmeyi çok iyi kullanmayı,

4. “Emphasize Actions” ile uygulamadaki fonksiyonel arayüz birimlerinin önemini artırmayı, bu sayede kullanıcı etkileşimini ön plana çıkarmayı,

5. “User-Initiated Change” ile önce de bahsettiğim gibi, uygulamadaki hareketlerin tüm kaynağının kullanıcı olduğunu hissettirmeyi amaçladı.

Şimdi gelelim bu temayla gelen yeni değişimlere. Temanın bütün dökümantasyonuna Google’ın sayfasından ulaşabilirsiniz. >Aşağıda bunlarda en önemli olanlara değineceğim.

İlk olarak, 3. maddede de değindiğim gibi, ışıklandırmanın çok önemli olduğunu vurguluyor Google. Işıklandırmayı da tabi ki gölgeler ile kullanıcıya hissettirebiliyoruz. Gölge vermek Photoshop’ta ya da CSS’te kolay iş fakat Android’in önceki temalarında gerçekten uğraştırıcı bir iş. Bunun için Google x-y boyutunun üzerine bir de z boyutu ekledi. Bu z boyutu, View’in içinde bulunduğu Layout’tan ne kadar yukarıda olacağını belirliyor:

android:elevation="2dp"

Görüldüğü gibi tek bir özellik ile uygulamadaki elemanların yüksekliğini ayarlayabiliyoruz.

layout-principles-dimensionality-shadows-01_large_mdpi

Bunun dışında, Google’ın kullanıcı etkileşimi konusunda önerdiği birçok prensip var. Örneğin birkaç butonumuz var ve bunlardan birine tıklıyorsak, o butonun yükselmesi kullanıcıya hem gerçeklik hem de arttırılmış bir etkileşim hissi verecektir. Veya Google’ın mürekkepten ilham alarak tasarladığı, butona basılınca etrafa bir dalga yayılması efekti. Ya da, yukarıda bahsettiğim kullanıcı kaynaklı hareketten yola çıkarsak, kullanıcı bir yere bastıktan sonra ekranda yeni bir görüntü açılacaksa, ortadan değil de kullanıcının bastığı yerden açılması bu özelliği daha belirginleştirir. Bu örneklerin videoları sırası ile aşağıda bulunmakta:

Google, ayrıca Material Design özelliklerine sahip olan iki yeni UI Widget ekledi. Bunlardan biri, ListView’in daha gelişmiş hali olan RecyclerView, diğeri de Material Design kavramının temelini oluşturan CardView. RecylerView, dinamik olarak değişebilen listeler kullanırkan çok daha iyi performansa sahip olan bir Widget. CardView de içerisinde yeni bir layout oluşturabileceğiiz bir Widget. CardView’in gölgelendirme, yuvarlak köşelere sahip olabilme gibi hazır XML öxellikleri bulunuyor.Google’ın aktiviteler arasında geçiş yaparken önerdiği ise, tutarlılık. Yani bir aktiviteden diğerine geçerken ortamın tamamen değişmesi, uygulamada olumsuz bir etki yaratacaktır. Bunun için Google’ın hazırladığı güzel bir video var. Alt tarafta da görüldüğü gibi kullanıcı en başta resimlerin olduğu bir tabloda bulunuyor. Birini seçtikten sonra ise, diğer aktiviteye geçiş, seçtiği resmin aynen ekrana gelerek, yeni özelliklerin de eklenmesiyle oluşturuluyor.

Google büyük bir çalışma gerçekleştirerek başarılı bir tema sunmuş bizlere. Bu tema oluşturulurken arka tarafta ne kadar karışık kodlar dönüyor olsa da (örneğin bir gölge özelliği için birkaç farklı kaynaktan ışık alıp oluşan gölgeleri birleştirdiğinden bahsetti Google IO’da) kullanıcıya yansıtılan sade bir görünüm. Material Design adlı tema ile bu sadelik ve gerçekçiliği uygulamalarımıza yansıtmak da artık daha kolay.

Fikri Mobil iOS Android Mobil Atölye

Üniversite öğrencileri! Fikri Mobil başvurularına çok az zaman kala Eteration ve Yapı Kredi iş birliği ile düzenlenen iOS ve Android Mobil Atölye sizleri bekliyor!

fikrimobil_2

YAPI KREDİ FİKRİ MOBİL BAŞVURULARI 17 MART’A UZATILDI

  

Teknolojiyle birlikte gelişmenin önemine inanan ve sektöre yenilikçi yaklaşımıyla öncülük eden Yapı Kredi’nin üniversite öğrencileri için gerçekleştirdiği yarışma FikriMobil‘in başvuru tarihi uzatıldı.

Mobil ve teknoloji dünyasına ilgi duyan üniversite öğrenciler, FikriMobil’e katılmak için, iOS, Android, Windows 8 platformlarını kullanarak geliştirecekleri mobil uygulamalara ait fikir yada projeleri ile 17 Mart 2014 tarihine kadar başvuru yapabilecekler. Yoğun başvuru ve talepler sonrasında son katılım tarihi 17 Şubat’tan 17 Mart’a kadar uzatılan yarışma için yapılacak bireysel ya da takım başvuruları www.fikrimobil.com adresinden ya da facebook.com/YapiKredi sayfasından gerçekleştirilebiliyor.

Projeler arasından yapılacak bir ön eleme ile 19 Mart’ta açıklanacak olan ön finalistler, mentörlerin yönlendirmeleri ile 15 Mayıs’a kadar prototip çalışmalarını tamamlayacaklar. Gençlerin, istenen sayıda fikir ya da proje ile katılabileceği FikriMobil’de fonksiyonellik, yaratıcılık, uygulanabilirlik gibi birçok kriter üzerinden değerlendirme yapılacak.Birinciye 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL ve üçüncüye de 5 bin TL ödül verilecek.

Ayrıca başvurular devam ederken, katılımcıların yarışma sürecinde faydalanmaları amacıyla iOS, Android ve Windows Phone 8 & Windows 8.1 ile uygulama geliştirmeye yönelik atölyeler düzenlenecek.

Windows Phone 8 ve Windows 8.1 Uygulama Geliştirme Atölyesi sektörün öncü kurumlarından Microsoft Türkiye’nin desteği ile gerçekleştirilirken,  iOS ve Android Mobil Uygulama Geliştirme Atölyelerleri ise Eteration firmasının desteği ile düzenlenecek. Ayrıca bu atölyelerde katılımcılara sürpriz hediyeler bekleyecek.Detaylı bilgi için www.fikrimobil.com adresini ziyaret edilebilir.

eteration logo

Etkinlik tarihleri :

iOS Mobil Uygulama Geliştirme Atölyesi                                                                 6 Mart 2014

Android Mobil Uygulama Geliştirme Atölyesi                                                          7 Mart 2014

Windows Phone 8 ve Windows 8.1 Uygulama Geliştirme Atölyesi                  10 Mart 2014

Kayıt linkleri

iOS Mobil Uygulama Geliştirme Atölyesi                                                                                    6 Mart 2014https://www.eventbrite.com/e/yap-kredi-fikrimobil-ios-mobil-uygulama-gelistirme-atolyesi-tickets-10723589545
Android Mobil Uygulama Geliştirme Atölyesi                                                                             7 Mart 2014https://www.eventbrite.com/e/yap-kredi-fikrimobil-android-mobil-uygulama-gelistirme-atolyesi-tickets-10733559365