Uygulamalarınızı Buluta Nasıl Taşırsınız?

Uygulamalarınızı Buluta Nasıl Taşırsınız?

Uygulamalarınızı Bulut’a nasıl taşıyacağınızı anlatacağımız seminerimize davetlisiniz… Bu seminerde, bulut teknolojilerinden, kurumların bulut stratejilerinden, mevcut ve devam eden projelerinden bilgiler paylaşacağız. Bunun yanında Amazon ve RedHat danışmanları bize platformlarını, sundukları ürün ve hizmetleri anlatacaklar. Bulut teknolojilerine ilgi duyuyorsanız katılmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

TARİH : 25 Nisan 2017 Salı
SAAT : 12:30 – 17:00
YER : İstanbul Teknik Üniversitesi, Ayazağa Kampüsü
ARI-3 Teknokent Konferans Salonu Maslak-İstanbul
(İstinye Park karşısındaki bina)

Ajanda

 • 12:30 Kayıt & Sandviç/İçecek İkramı
 • 13:00 Eteration – Dr. Naci Dai – Chief Scientist and Founding Partner
 • 13:30 Amazon – Yinal Özkan – AWS Türkiye Ülke Müdürü
 • 14:15 Garanti Teknoloji – Dr. Aydın Akyol – Enterprise Solution Architect
 • 14:45 Kahve Arası
 • 15:15 BSH – Kıvanç Sahici – IT Head of Section
 • 15:35 BSH – Ufuk Emre Fakıoğlu – IT Head of Section
 • 16:00 Red Hat – Ali Rıza Soğukpınar – Cloud Success Architect
 • 17:00 Çekiliş

Eteration – Dr. Naci Dai – Chief Scientist and Founding Partner

Servislerin Evrimi: Mikroservisler, API ve Bulut

Giderek büyüyen uygulamaların bakımı ve geliştirilmesi fazlası ile kaynaklarımızı tüketen, bizleri yavaşlatan ve maliyetleri uçuran ortak bir uğraşımız. Uygulamalarımızı bileşenlere ayırarak bunlar ile başa çıkmaya çalışıyoruz. Mikroservis paradigması ile servise dayalı çözüm mimarisi bağımsız ve farklı teknolojileri bir araya getirerek, büyük ölçeklerde, hata kaldırabilen ve çok kısa sürede hayata geçirebilecek çözümler sunuyor. Mikroservisler ve onlar ile birlikte mimarimize giren Bulut, API, Container kavramları, Cloud-Native Java yeni ve popüler konular; Servisi mikroservis yapan nedir? Monolitik uygulamalardan servise dayalı yapıya nasıl geçilir? Bu küçük servisler nasıl tasarlanır, yazılır, devreye alınır? Yazılım, analiz, test ve operasyon iletişim ve işbirliği nasıl değişir? Var olan uygulamalar nasıl dönüştürülür? Bu konuların kısa ve pratik cevaplarını bu seminerde bulabileceksiniz.

Garanti Teknoloji – Dr. Aydın Akyol – Enterprise Solution Architect

Garanti Teknoloji’de Bulut Çalışmaları

Amazon – Yinal Özkan, AWS Türkiye Ülke Müdürü

DevOps@AWS: Full Stack Environment and Application Release Automation

How AWS DevOps Services help the customers to release their applications in a full stack environment within an automated way. We will be covering CI/CD processes both Application and Infrastructure perspective using AWS Devops Services and Partner solutions.

BSH – Kıvanç Sahici – IT Head of Section

Mulesoft’un iPaaS component’i olan Anypoint Platform’un Getirdikleri ve Entegrasyonlar

Anypoint Runtime Manager, Anypoint API Manager, Anypoint Analytics, Anypoint MQ, Anypoint Exchange

BSH – Ufuk Emre Fakıoğlu – IT Head of Section

BSH Test Automation Practice

BusinessCase, Design, Orchestration

Red Hat – Ali Rıza Soğukpınar – Cloud Success Architect

Implementing Hybrid Cloud using Open Source Technologies

What is Hybrid Cloud? What are the considerations to implement cloud environment for Enterprise use? During this talk we will be reviewing Open Source Cloud Technologies and approaches for successful cloud solutions.


 • Katılım sınırlı olduğundan kayıt yaptırmanızı önemle rica ederiz.
 • Seminerimizin sonunda yapacağımız çekiliş ile bizi sabırla dinleyip kalan davetlilerimiz arasından 5 kişiye ücretsiz Building Microservices eğitimimiz hediye edilecektir.

LCV: Zeynep Akgüzel ( Son Kayıt Tarihi: 14 Nisan 2017 )

zeynep.akguzel@eteration.com

0212 328 08 25 (Dahili: 27)

Java Okulu

Java kod okulu nedir?

Genç yazılımcıların kendilerini geliştirmelerine, Eteration ailesine katılabilmelerine ya da staj yapabilmelerine fırsat tanıyabilmek için 4 yıldır Java Okulu (Bootcamp) etkinliğimizi düzenliyoruz. 2017 yılı yaz başlangıcında da bu etkinliğimizi tekrarlayacağız.  Etkinliğe katılmak istiyorsanız  başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Neden bu etkinliğe katılmak istediğinizi, sizin için önemini, hedeflerinizi, planlarınızı formda detaylı ve gerçekçi anlatmanız seçilmeniz için önemli bir etkendir.

Başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

2 Haziran tarihine kadar başvurular alınmaya devam edilecektir. Bu tarihten sonra elemeler başlayacaktır. Ön elemeyi geçenler ile online mülakat yapılacaktır.

Gelen tüm başvuruları değerlendirek, eğitimden en çok fayda sağlayabileceğine inandığımız kişilere öncelik tanıyacağız ve olumlu/olumsuz herkese cevap döneceğiz.

Sonuçlar eğitimden 1 hafta önce kesinleşmiş olacaktır.

Kimler başvurabilir?

Yazılım ile ilgisi olan, daha önce en az bir dil kullanarak yazılım geliştirmiş,  eğitimin verileceği tarihlerde mezun ya da mezun olmaya yakın durumdaki herkes başvurabilir. Mühendis olma şartımız yok. Yazılım konusunda iş deneyimi aramıyoruz. Java ve JavaScript bilmeniz bir avantaj olacaktır ancak bilmiyorsanız da kurs sırasında biraz daha fazla çaba sarfederek öğrenmeniz de mümkündür.  Önemli olan yazılım ile ilginiz olduğunu, bu işi yapabileceğinizi, sevdiğinizi ve hedeflerinizin olduğu konusunda bizi ikna edebilmeniz.

Eğitim hangi tarihlerde yapılacaktır?

Eğitim 2 hafta sürmektedir. Başlangıç ve bitiş tarihleri dönemine göre değişmekle beraber, hafta içi öğleden sonra yapılmaktadır. 2017 yılı içerisinde 3-14 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır.

Eğitmenler kimlerdir?

Eteration’ın tecrübeli eğitim kadrosundaki kişiler eğitimleri vermektedir. Tek bir eğitmen değil, konularına göre farklı eğitmenlerin ders verme durumu olabilmektedir. Eğitmen kadromuz aynı zamanda projelerde de çalışan kişilerden oluşmaktadır. Bu nedenle 2 hafta boyunca sadece eğitim almakla kalmayıp, eğitmenlerin tercübelerinden de faydalanmış olacaksınız. Eğitmenlerimizin listesine http://academy.eteration.com/instructors adresinden ulaşabilirsiniz.

Eğitimde hangi konular olacak?

 • Yazılım Hayat Döngüsü ve Ekip olarak Geliştirme Teknikleri
 • Java ile Nesne Yönelimli Programlama
 • JavaScript ve Modern WEB Teknolojileri
 • Spring Framework

Eğitim düzeni nasıl olacak?

Eğitim konu anlatımı ardından uygulama şeklinde olacaktır. Bazı uygulamaları eğitmen ile birlikte yaparken bazıları da size ödev olarak verilecektir. Ödevler bireysel ya da grup ödevi olabilmektedir. Ödevleri zamanında yapmanız ve teslim etmeniz oldukça önemlidir.  Kurs sonunda seçilenlerden olmak istiyorsanız, kendinizi göstermeniz gerekmektedir ve bunun da yolu dersler sırasında aktif olmak, katılımcı olmak ve ödevleri yapmaktan geçmektedir.  Ayrıca günümüzde her şirketin işe alım kurallarının başında takım çalışmasına yatkınlık da gelmektedir. Bu nedenle biz de çalışmalarımız boyunca katılımcıları gruplara ayırmakta ve kişilerin grup içindeki davranışlarını da incelemekteyiz. Grup ile uyumlu çalışabilmek de seçilebilmek için önemli bir etkendir.

Eğitim ücretli mi?

Eğitim ücretli değildir.

Eğitim nerede olacak?

Eğitim İTÜ Ayazağa kampüsü, Teknokent binalarında olacaktır. Genelde ARI-3 binasını kullanmaktayız ancak salon durumuna göre ARI-2 ve ARI-6 da da eğitimlerimiz olabilmektedir. Beşiktaş yönünden minibüs, otobüs ile taksim yönünden ise metro ile ulaşabilirsiniz. Metro durağı ARI-3 binasına 15 dakika yürüme mesafesinde olup, otobüs ya da minibüs ile gelme durumunda da İstinye Park durağında inmeniz yeterlidir.

Bilgisayar gerekli mi?

Eğitimin çoğu kısmında bilgisayar çalışması yapacaksınız. Ekip çalışması olduğunda ekipte bir adet bilgisayar olması yeterli olabiliyor. Ancak bireysel çalışmanız gereken durumlar için  bilgisayar gerekli. Bu nedenle taşınabilir bilgisayarınız varsa yanınızda getirmenizi rica ediyoruz. Bilgisayarı olmayanlara eğitim süresince biz bilgisayar sağlayabiliriz.

Eğitim sonunda sertifika veriyor musunuz?

Devamsızlığı olmayan ve eğitimi başarı ile tamamlayanlara katılım sertifikası verilecektir. CV’nizde bizden böyle bir eğitime katılmış olmak oldukça önemli bir madde olacaktır.

Halen sorum var ne yapabilirim?

bootcamp@eteration.com adresine mail atabilirsin.

Geçen yıllardaki katılımcılar eğitim hakkında neler dediler?

Bootcamp’ın size kattıkları hakkında görüşlerinizi yazar mısınız?

 • Bootcamp benim için Java adına bir dönüm noktası oldu diyebilirim. Çünkü 2. sınıfta bootcamp’e seçildim ve Java’nın okul dışındaki kurumsal yüzüyle tanışabilme fırsatı buldum. Bu benim ilerleyen yıllarda kariyerime tam anlamıyla olumlu bir dönüş oldu. Hem Java’ya nasıl başlayabilirim sorusuna cevap buldum hemde bootcamp’te gerçekleştirdiğimiz proje ile -biraz daha üzerinde durursanız CV’lik bir proje- gerçek manada ilk Java projemi gerçekleştirmiş oldum. Tabi bu işin teknik kısmı işin bir de network kısmı var. Gerek hocalar gerekse ekip arkadaşlarınız muhakkak karşınıza tekrar çıkıyor. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eteration Bootcamp temel olarak bilgisayar dünyasına ilgi duyan ve kendi çabalarıyla doğru ya da yanlış bir şekilde bilgi edinmeye çalışan kişiler için doğru yolu göstermesi bakımından önemli ve başarılıdır. Bilgilerinizi tazeleyebildiğiniz bir ortam sunuluyor ve yeni konular hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Birçok konuda yeni fikirler edinip bakış açınızı geliştirebiliyorsunuz, başarı göstermenizi sağlayan güzel bir geliştirme ortamına sahip olan Eteration’da uzmanlar eşliğinde kendinizi bir adım öne taşıyabilirsiniz.  İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Bootcamp ile birçok Java teknolojisini öğrenme fırsatı buldum. Bunun yanında adını ilk defa orada duyduğum teknolojiler bizi büyük değer kattı. Şuan bunlar üzerinde kendimi geliştirmekteyim. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Bootcamp kurumsal projeler hakkında iş hayatına yeni atılacak kişilere çok yararlı olabilecek bilgiler verdi. Bootcamp süresi boyunca kazandığım deneyim özgeçmişimde yeni mezun adaylara göre bir adım önde olmamı sağladı. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Spring ve spring boot derinliklerine ilerledik. Bunun yanında Angular JS ile Spring boot entegrasyonu nasıl yapılır öğrendik. Artık Spring teknolojisini daha detaylı ve bilinmeyen yolculuğa ilerleyeceğim. Mahmut SAVUR-2016
 • Gerçek anlamda projelerin nasıl yapıldığını görmemi sağladı.Kurumsal yazılım nasıl geliştirilir,hangi teknolojiler nasıl kullanılır bu konularda çok eğitici oldu.Kendimi geliştirmem gereken teknolojileri öğrendim. Aynı zamanda kod yazma prensiplerine dair de bilmediğim bilgiler edindim. Merve GÜRBÜZ-2016
 • Bilmediğim teknolojileri öğrenmeme teşvik etti.Ve bu teknolojilere giriş yapmam açısından oldukça başarılı oldu.Ayrıca yeni bir teknolojiyi öğrenirken paralelinde bu teknolojiyi kullanarak bir proje gerçekleştirmemiz de oldukça faydalı oldu.Ve takım çalışması yaparak projelerimizi ortaya koymamız da gayet keyifliydi. Melahat MİNDİVANLİ-2016
 • Adını hep duyduğum ama gözümde büyütüp öğrenmeyi ertelediğim teknolojiler konusunda önyargımı kırdı ve güzel bir temel ile giriş yapmamı sağladı. Profesyonel anlamda bir proje nasıl geliştirilir, takım çalışması nasıl yapılır’ı kavramama çok büyük katkı sağladı. Dilvin Şeyma ARVAS-2016
 • Bootcamp öncelikle bana kurumsal olarak bir şirkette projelerin nasıl ilerlediğini,  nasıl bir akış içerisinde hangi süreçlerden geçtiği konusunda fikir sahibi olmamı sağladı. Dicle AKTAŞ-2016
 • Benim için referans rehberi gibiydi. Profesyonel dünyada işler nasıl yürüyor yakından görme fırsatı buldum. Teknolojilerin koordinasyonu ve mimarisi konusunda ufkumu açtı diyebilirim. RIDVAN YAZICI-2016
 • İş hayatının ufak bir infosunu göstererek beni bir adım önce geçirdi ve java hakkında olan ufkumu genişletti. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Scrum ve agile tekniklerin gerçekten başarılı olduğunu öğrendim. Çok katmanlı mimari hakkında fikir sahibi oldum. Spring Boot’u sevdim. Clean code kavramının efsane olmadığını öğrenmiş oldum. Hybrid uygulamalara artık mesafeli bakmıyorum. İsmini vermek istemeyen katılımcı…

Eğitim içerikleri hakkında görüşlerinizi yazabilir misiniz?

 • Eğer ki Java meraklısıysanız kesinlikle katılmanız gereken bir eğitim. Çünkü Java üzerine gerçekten -kurumsal açıdan- çok önemli konulara değiniliyor. Zaten eğitim sonunda CV’lik bir proje meydana çıkıyor. (Tabi üzerinde biraz daha durmanız gerek) Özetle şöyle diyebilirim Java konusunda gerçekten ufkunuz açılıyor. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Günümüz dünyasının teknolojisi geliştirilirken hangi programlama dili ve hangi teknolojik platformlar kullanılıyorsa belli başlı olanları tanıtıldı ve örneklendirildi. Birçok önde gelen yazılımlar hakkında örnekler verilip çalışmalarımızda nasıl kullanılabileceğimize dair bilgiler verildi. Bu bakımdan, az bilgi sahibi olmanıza rağmen uzmanlar tarafından destekleniyor ve doğru ve işe yarar bilgi ile kendinizi geliştirebiliyorsunuz. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eğitim içerikleri sadece bir teknolojiye bağlı değildi. Java Teknolojileri, Android, Angular ve Agile gibi büyük bir alanı kapsıyordu.Bu içerik zenginliğinin büyük faydası oldu. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eğitimlerde kullanılan sunumlar iyi hazırlanmıştı.Konular günceldi.Birçok yeni teknolojiyle tanışıp projemizde kullanma fırsatı bulduk.Örnekler yapılması da iyiydi böylece daha iyi öğrendik. Merve GÜRBÜZ-2016
 • Eğitim içerikleri merak ettiğim ancak henüz bilgi sahibi olmadığım konulardı.Bu sebeple başlamak açısından faydalı oldu.Farklı konularda eğitim içeriğinin olması da bizlere farklı bilgiler ve tecrübeler kattı. Melahat MİNDİVANLİ-2016
 • Eğitim içerikleri en güncel, en popüler teknolojiler üzerine seçilmişti. Bu da mezuniyet sonrası kariyerimize nereden başlamamız gerektiğine dair ipuçları verdi. Gösterilen bir çok teknoloji arasından karşılaştırma yapıp kendimize en uygununu seçmemize olanak sağladı. Eğitimler sayesinde kendi statümdeki insanlardan farkındalık adına bir adım daha önde olduğumu düşünüyorum. Dilvin Şeyma ARVAS – 2016
 • Egitim cok basariliydi. Egitmenler cok bilgili ve cok ilgililer. Surenin yeterli oldugunu dusunuyorum. Ancak hep birlikte ortak bir proje gelistirilebilmesi daha verimli olabilirdi. Yelda ARSLAN-2016
 • “Eğitim günümüzün son teknolojilerini içeren içeriklerle doluydu.Kurumsal yazılım hayat döngüsü ,proje rolleri, proje bileşenleri, ekip olarak proje geliştirme teknikleri, analiz teknikleri ,Agile metodolojiler ve Scrum tekniği, OO Programming, Maven, GIT, Spring Data, Spring Rest, JavaScript, JavaScript MVC Temiz Kod Eğitimi  tüm bu konularda bilgi sahibi olduk.Kurumda kullandıkları teknoloji bize de aynen aktarıldı.”  Dicle AKTAŞ-2016
 • Eğitim içeriği gerçekten çok yoğun olmasına rağmen en temel şeylerin bu kadar irdelenmesi bilgileri sağlam temellere oturtmamı sağladı. Rıdvan YAZICI-2016
 • Egitim icerigi, oldukca yeterliydi Spring ve Ajax ve Javascript konularini cok sevdim.Anlatilan konular kurumsal bir java projesinde cok daha rahat cozumler uretmemizi saglayan teknolojilerdi. Cansu KARACA-2016
 • Eğitim içeriklerinin tamamen işlenmesi çok uzun bir süre alacağından bu içeriklerin her birinden temel konular anlatıldı. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eğitimde genel olarak java ve haricen angular, bootstrap, android gibi farklı alanlara göz attık ve bunları hiç bilmeyen yada temel seviyede olanlar için fayda sağladığını düşünüyorum. İsmini vermek istemeyen katılımcı…

Eğitmenler hakkında görüşlerinizi yazabilir misiniz?

 • Eğitmenlerimiz Başta Esma Meral olmak üzere çok başarılı bir anlatım sergilediler ve ayrıca her öğrenci ile ayrı ilgilenerek projede geri kalmaması için yardımda bulundular. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Hepsi bize yardimci oldular projemizi gelistirirken ve teknolojileri öğrenirken bize sorduğumuzdan fazlasını öğrettiler. Onlara bir kez daha tesekkur ediyorum. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eğitmenler Java konusunda tartışılmaz kişiler. Hatta bizim bootcampte error aldığımızda orda geçen muhabbete şahit olmanızı isterdim. Hepsi Javaya hakim. Kesinlikle bilgilerinden faydalanın derim İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Onları Profesyonel olarak gayet başarılı, ileri seviyede bilgiye sahip ve yenilikçi buldum, eğitmen olarak samımı, sempatik ve yardım sever bir insanlar tanıdım. İsmini vermek istemeyen katılımcı…
 • Eğitim populer olan teknolojileri anlatmaları ve teknoloji hakkında odevler verilmesi bizi öğrenmeye bir adım daha itiyordu. Gerçekten herkesin Bootcamp gelmelerini isterim. Mahmut SAVUR-2016
 • Eğitmenler gerçekten çok bilgililerdi. Hepsinin birden fazla uzmanlık alanı vardı diyebilirim.Derslerde ve proje yapım aşamasında çok yardımcı oldular.Sorduğumuz sorulara detaylı olarak cevap verdiler ve bizler anlayana kadar açıkladılar;çoğu zaman bizim göremediklerimizi görüp tavsiyelerde bulundular ve nasıl düşünmemiz gerektiğini öğrettiler. Merve GÜRBÜZ-2016
 • “Hepsi alanında uzman, olabilecek en iyi projelerde yer almış donanımlı insanlar. Onlardan aldığım eğitimlerle bu teknolojilere giriş yaptığım için çok şanslı hissediyorum kendimi.Suat Eker’in ilk günkü sıcaklığı ile ortama alışma süreci tahmin ettiğimden çok daha kısa sürdü.Erdem Seherler’in bilgi ve tecrübelerini dinleyip eksiklerimi görüp biraz da stres yapmışken,Murat Karakaş’ ın o samimi, yol gösterici, iyimser tavrı ile rahatladım.Kerem Baydogan’ın yaptığı geliştirmeleri sahiplenişi, eğlenerek anlatışı benim de zevkle dinlememi sağladı.Onur Karacalı’nın Spring Data eğitiminde geri kaldığım, anlamadığım noktalar yüzünden proje aşamasında zorlanacağımı düşünürken,Esma Meral’in de yardımlarıyla takıldığımız noktalardaki çözümler ile konuyu daha iyi kavramış oldum.” Dilvin Şeyma ARVAS-2016
 • Eğitmenlerin her biri eteration çalışanı olarak orada bulunmaktaydılar. Bootcamp eğitiminden sonra işe başlayıp kısa sürede iş ortamına adapte olan eğitmenler olduğu gibi yazılım dünyasına yılların vermiş olanlar da vardı.Her biri gayet sabırlı bir şekilde sorularımıza yanıt vererek bizi  yeni başlayacağımız kariyerimizde ne yapıp yapmayacağımız hakkında bilgilendirmeye çalıştılar. Dicle AKTAŞ-2016

Varsa eklemek istedikleriniz

 • Bizim yanımızda olan basta Esma hanımı ve diger hocalarımıza çok teşekkürlerimi bir borç bilirim. Saygılar Mahmut SAVUR-2016
 • Bootcamp benim için faydalı bir program oldu.Memnun kaldım.Ayrıca yazılımdaki farklı rollerin ve konuların değinilmiş olması bizlere geniş bir perspektiften bakmamıza sebep oldu.Yeti ve ilgilerimizi anlamamız konusunda da iyi oldu. Melahat MİNDİVANLİ-2016
 • Bu egitime katildigim ve profesyonel ekibinizi tanidigim icin cok mutluyum.Dolu dolu iki hafta oldu.egitimin suresi ve icerigi de cok yeterliydi.Yazilim gelistirmenin ozveri gerektirdiginin bilincinde ve takim calismasinin onemini bilen bir muhendis olarak gereken ozveri gosterildiginde egitimin hic bir katilimci icin yogun olmayacagina ve yapilan projelerin yetisecegine inaniyorum. Cansu KARACA-2016

2016 yılında yapılan Java Okuluna ait fotoğraflar

7 deadly sins of AngularJS

AngularJS is undoubtedly one of the most powerful platforms for developing for web & mobile, yet there are some features that has to be used carefully. Below is the list of some mistakes that developers often make during the use of AngularJS functionalities, some learned lessons and solutions to them.

1. Manipulating DOM through the controller
It’s legal, but must be avoided. Controllers are the places where you define your dependencies, bind your data to the view and make further business logic. You can technically manipulate the DOM in a controller, but whenever you need same or similar manipulation in another part of your app, another controller will be needed. So the best practice of this approach is creating a directive that includes all manipulations and use the directive throughout your app. Hence, the controller leaves the view intact and does it’s job.
In a directive, linking function is the best place to manipulate the DOM. It has full access to the scope and element, so using a directive, you can also take the advantage of reusability.

2. Data binding in transclusion
AngularJS is famous with its two-way data binding. However you may encounter sometimes that your data is only one-way bound inside directives. Stop there, AngularJS is not wrong but probably you. Directives are a little dangerous places since child scopes and isolated scopes are involved. Assume you have the following directive with one transclusion

<my-dir>
  <my-transclusion>
  </my-transclusion>
</my-dir>

And inside my-transclusion, you have some elements which are bound to the data in the outer scope.

<my-dir>
  <my-transclusion>
    <input ng-model="name">
  </my-transclusion>
</my-dir>

The above code will not work correctly. Here, transclusion creates a child scope and you can get the name variable, right, but whatever change you make to this variable will stay there. So, you can truly acces this variable as $parent.name. However, this use might not be the best practice. A better approach would be wrapping the variables inside an object. For example, in the controller you can create:

$scope.data = {
  name: 'someName'
}

Then in the transclusion, you can access this variable via ‘data’ object and see that two-way binding works perfectly!

<input ng-model="data.name">

Not only in transclusions, but throughout the app, it’s a good idea to use the dotted notation.

3. Multiple directives together
It is actually legal to use two directives together within the same element, as long as you obey by the rule: two isolated scopes cannot exist on the same element. Generally speaking, when creating a new custom directive, you allocate an isolated scope for easy parameter passing. Assuming that the directives myDirA and myDirB have isoleted scopes and myDirC has not, following element will be valid:

<input my-dir-a my-dirc>

whereas the following element will cause console error:

<input my-dir-a my-dir-b>

Therefore, directives must be used wisely, taking the scopes into consideration.

4. Misuse of $emit
$emit, $broadcast and $on, these work in a sender-receiver principle. In others words, they are a means of communication between controllers. For example, the following line emits the ‘someEvent’ from controller A, to be catched by the concerned controller B.

$scope.$emit('someEvent', args);

And the following line catches the ‘someEvent’

$scope.$on('someEvent', function(){});

So far everything seems perfect. But remember that, if the controller B is not invoked yet, the event will not be caught, which means both emitter and receiver controllers have to be invoked to get this working. So again, if you are not sure that you definitely have to use $emit, building a service seems a better way.

5. Misuse of $scope.$watch
$scope.$watch is used for watching a variable change. Whenever a variable has changed, this method is invoked. However, one common mistake done is changing the variable inside $scope.$watch. This will cause inconsistency and infinite $digest loop at some point.

$scope.$watch('myCtrl.myVariable', function(newVal) {
  this.myVariable++;
});

So in the above function, make sure you have no operations on myVariable and newVal.

6. Binding methods to views
This is one of the deadlisest sins. AngularJS has two-way binding, and whenever something changes, the views are updated many many times. So, if you bind a method to an attribute of a view, that method might potentially be called a hundred times, which also drives you crazy during debugging. However, there are only some attributes that are built for method binding, such as ng-click, ng-blur, ng-on-change, etc, that expect methods as paremeter.
For instance, assume you have the following view in your markup:

<input ng-disabled="myCtrl.isDisabled()" ng-model="myCtrl.name">

Here you check the disabled status of the view via the method isDisabled. In the controller myCtrl, you have:

vm.isDisabled = function(){
  if(someCondition)
    return true;
  else
    return false;
}

In theory, it may seem correct but technically this will cause an overload, since the method will run countless times. In order to resolve this, you should bind a variable. In your controller, the following variable must exist:

vm.isDisabled

You can initiate this variable again in the activation of the controller

if(someCondition)
    vm.isDisabled = true
  else
    vm.isDisabled = false

If the condition is not stable, you may bind this to another event. Then you should bind this variable to the view:

<input ng-disabled="myCtrl.isDisabled" ng-model="myCtrl.name">

Now, all the attributes of the view have what they expect and the methods will run only whenever needed.

7. Not using Angular’s functionalities
AngularJS provides great convenience with some of its functionalities, not only simplifying your code but also making it more efficient. Some of these features are listed below:

 1. angular.forEach for the loops (Caution, you can’t “break;” it, you can only prevent getting into the body, so consider performance here.)
 2. angular.element for DOM selectors
 3. angular.copy: Use this when you should not modify the main object
 4. Form validations are already awesome. Use dirty, pristine, touched, valid, required and so on.
 5. Besides Chrome debugger, use remote debugging for mobile development too.
 6. And make sure you use Batarang. It’s a free Chrome extension that you can easily inspect scopes
 7. .

Özdilek’te Java Eğitimi tamamlandı

Türkiye’nin önde gelen firmalarından Özdilek Holding ve yazılım firması Eteration işbirliği ile genç yazılımcıların kendilerini geliştirmeleri için Bursa Özdilek Holding Merkezi’nde düzenlenen Java Okulu projesi başarıyla tamamlandı.

8-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında ücretsiz olarak düzenlenen eğitim sonrası tüm kursiyerler sertifikalarını teslim aldı.

Özdilek Holding, genç yeteneklerin gelişmelerine katkıda bulunmaya devam ediyor. Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere 96 farklı üniversiten eğitim programına başvuru yapan 345 aday arasından seçilen 22 aday, 8-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında java / javaee ile uygulama geliştirme, modern web teknolojileri ve mobil teknoloji konularında Eteration’ın tecrübeli eğitim kadrosu ile eğitimlerini tamamladı. Her gün 10.00 – 16.00 saatleri arasında yapılan eğitim sonunda devamsızlığı olmayan ve eğitimi başarı ile tamamlayan öğrencilere katılım sertifikaları verildi.

ozdilek--yeni

bootcamp

brosur

Genç yazılımcıların kendilerini geliştirmek ve Eteration ailesine katılma fırsatı tanımak için bu programı oluşturduk.

Merak ettiğiniz bazı soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kimler katılabilir?

Basit bir şekilde herkes, ancak sınıfa sınırlı sayıda kişi alabileceğimiz için katılımcıların CV leri değerlendirilip eğitimden en çok fayda sağlıyabilecek kişilere öncelik tanıyacağız.
Mühendis olmak zorundamıyım?

Hayır. CVniz yazılımla ilgili olduğunuzu gösteriyor ise eşit şansa sahipsiniz.
CVim çok kısa hiç deneyimim yok, şansım nedir?

Eğitimin amacı bu açığınızı kapatmak ve sizi bu sürede değerlendirmektir.
Eğitimde hangi konular olacak?

İleri Java™
Tasarım Kalıpları (Design Patterns)
Servis Tabanlı Mimari (SOA)
JavaScript ve Modern WEB 2.0 Teknolojileri
Yazılım Hayat Döngüsü ve Ekip olarak Geliştirme Teknikleri
Mobil Teknolojiler
Workshoplar olucak mı? Uygulama yapıcak mıyız?

Evet ve Evet. Eğitim süresince öğrettiğimiz her konuda değişik örnekler yaparak kendinizi gösterme fırsatı tanıyacağız.
Eğitim nerede olacak?
İTÜ – ARI Teknokent 3.
Eğitim Ücretli mi?
Hayır.
Eğitim yerine ulaşım kolay mı?
ARI 3, Metro – İTÜ durağından yürüyerek 15 dk uzaklıktadır.

Hybrid Mobile App, Hybrid Communications Part 1

In your Android application, if you are using webView or cordovaWebView, you are probably using JavaScript in your HTML pages. However, using HTML pages and native pages separately will come in handy up to a point. At some time, it might be needed to make data transfer or function calling between those pages. In Android, native pages are written in Java while web pages use HTML, JavaScript etc.. In this post we are going to run a JavaScript function from Java, and send some data from Java to JavaScript!! More specifically, let’s first achieve a page transition of HTML pages by using only native Android buttons.

Call JavaScript function from Java

In the middle of our app, there is a webView, which is all the hybrid part of the app. In order to get this challenge to work, we got to define some function in JavaScript. Let’s add two divs, which will be used as two separate pages:

    <div id="firstpage">//contents of page one</div>
    <div id="secondpage">//contents of page two</div>
  

Then, hide the second page in CSS file:

    #secondpage{
      display:none;
    }
  

Now it’s time to write our main function which will do the opposite, i.e., hide the first page and show the second one. The snippet below right does it:

    <script type="text/javascript">
    function secondPage(){
      $("#firstpage").hide();
      $("#secondpage").fadeIn("slow"); 
    }
    </script>
  

The practice made here is actually the working mechanism of JQuery Mobile. In JQuery Mobile also pages are located in one HTML page which all have unique ID’s as separate divs. However the magic of “data-role=page” makes it through and no need for hide() or fade() remains. Anyway, we’ve just made this by only JQuery and now all we have to do is to trigger this. Calling this JavaScript from Java page is as follows;

    webview.loadUrl("javascript:secondPage()");
  

As you see, it is the same as loading an URL to our webView. But we only call a function by this method. In the first image below, the hybrid “data” page is opened, and in in the second one, the hybrid “plugin” page is opened by Android buttons:

data

plugin

Send data from Java to JavaScript

This is a little bit harder than calling a function. Because we have to create a JSON object and transfer it. As you see in the images, I created an EditText in Android to enter a data, which will be sent to the hybrid window. First we have to get the input as a string, then convert to JSON. And we need a function that will read this JSON on JavaScript section. Let’s first write this simple function, assuming we will generate a JSON object with on field “Value”. This function will also set the text named “datatransfer” in HTML page with the data entered:

    function setJson(Jsonobj)
    {
      var log="";	
      log = Jsonobj.Value ;
      document.getElementById("datatransfer").innerHTML = "Sent string: " + log;
    }
  

Let’s then generate the JSON object. In more detail, let’s add this code that converts the data from EditText named “text” inside the listener of the “send” button:

    send.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {
      @Override
      public void onClick(View v) {
        String s=text.getText().toString();
        JSONObject jObject = new JSONObject();
        try
        {
          jObject.put("Value",s);
        }catch (JSONException e) 
        {
          e.printStackTrace();
		} 
      webview.loadUrl("javascript:setJson("jObject")");
      }
    });
  

What we did here is, i.e. what happened when “send” button is pressed is converting this data to JSON and receive it by the function written in JavaScript. Now we have to ignite it. We should call this function setJson() wherever we want in our HTML page:

    <p id="datatransfer" onclick="setJson()">Sent string:</p>	
  

Let’s visualize what we have done so far. In the first image, the word “hello” is entered to the EditText, and in the second image, when the user clicks on the text “Sent string”, it’s value changes by appending the string entered to “Sent string: hello”:

send

receive

Google Material Design

Google recently introduced their new theme called “Material Design”. With this new theme, Google came up with some fundamental changes increasing app-user interaction. Throughout the development of this theme, the point has been to attach a material appearance to the apps and realistic surface view to the pages. Let’s mention a few of Google’s principles and then get into some fantastic details.

1. “Material is the Metaphor” Google aimed to provide users the feel of motion and add a material dimension to the app, based on the influence of pen and paper.

2. “Tangible Surfaces” Google aimed to expose the edges and surfaces to reveal the concrete features.

3. “Dimensional Affordances” Google aimed to feature the dimension, manipulating the light that builds the dimension, hence manipulating the shadow.

4. “Emphasize Actions” Google aimed to boost the significance of functional interface elements in the app, hence increase the user interaction.

5. “User-Initiated Change” as mentioned before, Google aimed to let the user dominate over all the actions in the app.

Now it’s time to review the changes brought with this theme. You can access the entire documentation of the theme from Google’s page . Below are the outstanding ones among them.

First of all, as I implied in the 3rd principle, Google is emphasizing the significance of lights. Here we adopt a convention that effective use of shadows will better enhance the feel of overall lighting. While it’s a piece of cake to adjust the shadows in Photoshop or CSS, it is no easy task in Android’s former themes. For this fact, Google added a “z” dimension over x-y. This z dimension determines how above our View will look at the Layout that it’s in:

android:elevation="2dp"

Simply enough, with one line of code we can adjust the height of elements.

layout-principles-dimensionality-shadows-01_large_mdpi

Aside from that, Google has suggested some conventions addressing user interaction. For instance, in the case when user clicks one of the buttons in a group, that button had better rise above to provide with a more realistic and augmented interaction. Similarly the wave effect upon user’s tap on a certain point, which Google designed with the influence of ink, can help build a better interaction. Also, a new view should open originating from the point the user tapped instead of the center of screen. Below are respectively the demonstrations of these examples;

What is more, Google added two new UI Widgets featuring Material Design properties. One of them is the RecyclerView, a more enhanced ListView, and the other one is CardView, which forms the basis of Material Design principles. RecyclerView is a Widget which has a better performance for dynamically changing lists. And CardView is a Widget that you can create a new layout inside. CardView has some XML features like shadow or border radius. Google’s suggestion for transition between activities is constistency. That means, it would create a negative impression for the app if the screen totally changes in activity transitions. There is a great video Google prepared for this. As seen below, the user is initially in a page where a table of images make up the screen. Upon selecting one, the new activity starts with joining new required features while bringing the image selected to the top. This way, the context change will not disturb the user.

In the end, Google presented this Android design theme as a result of their elaborate work. Even though there may be a labyrinth of codes running in the background (for example Google mentioned in I/O that, they formed the shadows taking light from various sources and then merging them), what is reflected to the user is merely a simple appearance. And it is now pretty easy to utilize this simplistic and realistic theme in our apps.

Developing iPhone/iPad Applications with Objective-C

iPhone and iPad are popular platforms revolutionizing the mobile platforms. While these platform offer standart buildin gps, connectivity, multitouch controls and accelerometer, they also implement a unique and yet different programing model. To build any application and publish them to famous App Store, developers need to code in Objective-C. Objective-C also comes with a full featured devolopment IDE called XCode. Besides the coding facilities in XCode, another tool is also integrated to design and build user interfaces, the Interface Builder.

In this seminar you will build applications for the iPhone/iPad platform, including:

iOS Technologies
Developer Tools: XCode Environment, features and tools
Building User Interfaces
Demo

Tarih : 7 Şubat 2014 / 13:30-17:00
Yer :
İTÜ Ayazağa Kampüsü ARI 3 Teknokent Konferans Salonu 34469 Maslak İstanbul (İstinye Park Karşısı)

Konuşmacı: Ecem Dalgıç
Katılım ücretsizdir.
Kayıt Gereklidir

Leap Motion: A small step or a giant leap?

I’ve been playing with Leap Motion for the last few days and here are my first impressions with this tiny device.

First, this is a great piece of hardware and there are tons of things to be done with it. However it doesn’t really have compelling software accompanying it and currently not really going beyond a geek device but still it is a great geek device!! Here are my feelings in a more visual way 🙂

As you might see, after the shipment my package moved to Paris from Czech Republic instead of coming to Istanbul. The unpacking and installiation was quite ‘appleish’. The intro and the included demos were very impressive. The first thing I expected was an out of box replacement for the mouse which this device is definitely not. After a while playing with all the apps, I realized currently most apps are just mimicking a mouse experience instead of creating a unique one for Leap. Leap motion is great device offering a new way of controls and it must be treated that way, just like the iphone first released.

The accuracy of the controller is great! You may realize it loses some finger when you do sharp moves but the accuracy is great for any idea and any app, well may be not for flying a real plane. The gem of this device is the sdk. It is designed in a beautiful way and the more you dig into api, the more you want to write code on it. The APIs are implemented and designed in a beautiful way.

After downloading the sdk from leap’s website all you need to do is to follow the guidelines to set up your favourite development environment.

I built some sample apps using Java so I’ll continue with the provided Java SDK. Looking at the sample app provided with the sdk, the first thing you will notice is you need to create a class which extends the com.leapmotion.leap.Listener class. Next create another class with the main method and create a  com.leapmotion.leap.controller.Controller and add your listener to the controller you just created.

// your custom listener class

SampleListener listener = new SampleListener();

Controller controller = new Controller();

// add your listener to the controller

controller.addListener(listener);

The custom listener class which extends Listener needs to implement several methods.

class SampleListener extends Listener {
public void onInit(Controller controller) {
//can check if controller.isConnected() and decide how to proceed
}
public void onConnect(Controller controller) {
//this method is invoked after your code is connected to the device
//it is time to decide what to listen. You can register for swipe, tap, circle… etc
controller.enableGesture(Gesture.Type.TYPE_SWIPE);
}
public void onFrame(Controller controller) {
// Get the most recent frame
Frame frame = controller.frame();
//this is where the fun begines, you can how many hands or fingers in the frame
//and what they are doing such as moves, gestures…
//lets see how many fingers are there in the frame
if (!frame.hands().empty()) {
Hand hand = frame.hands().get(0);
FingerList fingers = hand.fingers();
System.out.println(“Fingers ” + fingers.count());
}
//checking gestures is not much different
GestureList gestures = frame.gestures();
for (int i = 0; i < gestures.count(); i++) {
Gesture gesture = gestures.get(i);
if (gesture.type()==Gesture.Type.TYPE_SWIPE){
SwipeGesture swipe = new SwipeGesture(gesture);
if (swipe.state()==swipe.state().STATE_START){
float x=swipe.direction().getX();
float y=swipe.direction().getY();
float z=swipe.direction().getZ();
System.out.println(“Swipe started at: “+ x +”, “+ y +”, “+ z);
}
if (swipe.state()==swipe.state().STATE_STOP){
float x=swipe.direction().getX();
float y=swipe.direction().getY();
float z=swipe.direction().getZ();
System.out.println(“Swipe finished at: “+ x +”, “+ y +”, “+ z);
}
}
}
}
}

 

As you might see its pretty easy to detect hands, fingers and gestures. Combining those Java’s Robot class you may end up with a simple mouse replacement app for Leap Motion or integrate some gestures to your favourite IDEs debugger to debug your code with simple gestures.

Leap Motion is a giant leap as a hardware unit which currently comes with a small step in software. However the opportunities are endless and what can be done with this little device is all up to your imagination!

Android API Fun

Android team have a good sense of humor and adding funny method or variable names to the API since from the first day.
Below I compiled a list I have came across don’t hesitate to post the ones I’ve been missing.

public static final float GRAVITY_DEATH_STAR_I

This constant is a member of  SensorManager class since api level 1 and gives the estimated gravity of the first Death Star (in Empire units!).

Constant Value: 3.5303614E-7

public static final float GRAVITY_THE_ISLAND

This constant is also a member of SensorManager class since api level 1 and gives the gravity on the island. Which island you ask? The lost island (from the TV series Lost).

Constant Value: 4.815162

public static int wtf (String tag, Throwable tr)

wtf method is a member of Log class since api level 8 and luckily doesn’t stand for the f word. According to the Java Doc and developer.android.com wtf stands for “what a terrible failure”.

public static boolean isUserAMonkey ()

isUserAMonkey method is a member of ActivityManager class since api level 8. This method can be used to determine if the user is a real user or an automated test (well, unless you are developing apps for real monkeys).

public void fyiWillBeAdvancedByHostKThx ()

fyiWillBeAdvancedByHostKThx method is a member of AdapterViewFlipper since api level 11. This method lets AdapterViewFlipper to prepare by no longer advancing its children. Instead it indicates it will be automatically advancing the the views of the AdapterViewFlipper to AppWidgetHost.

public boolean isUserAGoat ()

isUserAGoat method is a member of UserManager since api level 17 and it simply return true if the user is goat 🙂 and according to the api documentation “Used to determine whether the user making this call is subject to teleportations”. Basically the method is an easter egg and unless you are messing up the interface it will return false.

Thats my collection so far, feel free to add yours or stay tuned for the upcoming version of the Android to bring some new ones.